نوشابه های الکلی و سستگرها

 

نوشابه های الکلی و سستگرها(خوآورها- مواد مخدر)

نوشابه های الکلی و سستگرها نه تنها برای خود گُسارندگان (مصرف کنندگان) زیانمندند ،بلکه برای پیرامونیان آنها ونیز برای همه ی مردمان جرگه(جامعه) زیانمندهستند.پس همه باید بکوشند تا دیگران هم از آنها بپرهیزند.ازاینرو برای همه بایسته است که در این زمینه آگاهی بسنده داشته باشند.
در کتاب«راهنمای والدین برای پیشگیری»، چاپ دپارتمان آموزشی آمریکا ،چاپ سال2000،برگردان حمید رضا طاهری جستارهایی در پیوند با باده گساری و دژخویی آمده است که در اینجا بخشها یی از آن بازگو می گردند.
در مقدمه چنین آمده است:
«امروزه مصرف وسیع مشروبات الکلی و انواع مواد مخدر در فرزندان،خانواده وجامعه تبدیل به موضوع معم و نگران کننده ای در سطح جهان شده است.این نگرانی حدود 30یا40سال پیش وجود نداشت »
ودر رویه ی 44چنین نوشته شده است :
«مصرف مشروبات الکلی سبب تغییرات رفتاری بسیار می گردد.حتی مصرف مقدار کمی از آن می تواند باعث بوجود آمدن نقص قابل توجهی در قضاوت وهماهنگی حرکتی که مستلزم رانندگی امن است شود. مقدارکم یا متوسط الکل باعث افزایش رخدادهایی است که توأم با رفتار پرخاشگرانه است،شامل بدرفتاری با همسر یا فرزند. مصرف مقدار متوسط تا زیاد الکل سبب بوجود آمدن نفص های جدی تر عملکرد ر سطوح بالای نظام روانی می شود وبه طور جدی توانایی های فرد را در یادگیری .یاد آوری اطلاعات مختل می کند.مصرف بسیارزیاد آن سبب کاهش تنفس و در نهایت مرگ می شود.ادامه مصرف الکل سبب وابستگی به آن می شود.قطع ناگهانی مصرف الکل سبب ایجاد علایم بازگیری می شود که شامل اضطراب شدید،لرزش،توهم وسوء ظن است.تأثیرات بلند مدت مصرف الکل به مقدار زیاد بویژه اگر همراه تغذیه نامناسب باشد،می تواند منجر به آسیب جدی وشدید ارگان های حیاتی مانند مغز و کبد شود.به علاوه مادرانی که در دوران بارداری الکل مصرف می کنند،ممکن است نوزادی متولد کنند که دارای سندرم جنینی الکل باشد. این نوزادان ممکن است از عقب ماندگی وسایر ناهنجاری های جسمانی غیر قابل برگشت رنج ببرند. به علاوه تحقیقات نشان دده ،کود کان والدین  الکلی نسبت به سایر کودکان در معرض خطر الکلی شدن بیشتری هستند.»
 
 
دودی ها(دخانیات)
در رویه های 45 و44 همان کتاب چنین آمده است:
«درحال حاضر یکی از اصلی ترین علت مرگ ومیر درجهان مصرف دخانیات و محصولات آن است.جالب است بدانیم این اصلی ترین علت مرگ قابل اجتناب و پیشگیری است.افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاری ها بیشتر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی  دارند.سالیانه بیش از صدها هزار نفر در اثر بیماری های قلبی کرونری ناشی از مصرف سیگار جان خود را از دست می دهند.سرطان های ریه،حنجره،مری،مثانه،پانکراس وکلیه نیز در بین افراد سیگاری بالاتر است.حدود30درصد از مرگ های ناشی از سرطان مربوط به مصرف سیگار است.بیماری های مزمن حنجره نظیر آمفیرم و برونشیت مزمن در افراد سیگاری 10برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.مصرف سیگار در دوران بارداری خطر های جدی دارد.احتمال سقط جنین،زایمان زودهنگام،کمبود وزن نوزادان ومرگ های جنینی ونوزادی در مادران سیگاری بیشتر است. سیگار حاوی حدود4000نوع ماده ی شیمیایی است که شماری از آنها سرطانزا شناخته شده اند.شاید خطرناکترین ماده در توتون سیگار ماده ای به نام نیکوتین باشد.نیکوتین ماده ای است که میل به مصرف سیگار را افزایش می دهد وباادامه مصرف این میل تقویت می شود،به خاطر اینکه نیکوتین بسیار اعتیادآور است.معتادان ترک آن را بسیار سخت می دانند.از هر1000نفر سیگاری که برای اولین بار به ترک آن اقدام می کند،تنها کمتر از20درصد،موفق به قطع مصرف آن می شوند.»
 
سستگرها(خوآورها- مواد مخدر)
در رویه ی  45 تا 53 همان کتاب چنین آمده است:
«كانابيس(حشيش)
كانابيس به هر شكلي كه مصرف شود اثرات منفي جسماني و رواني دارد. اثرات جسماني قابل مشاهده مصرف كانابيس شامل افزايش ضربان قلب، پرخون شدن چشم ها، خشكي دهان و گلو و افزايش اشت ها است. مصرف كانابيس ممكن است حافظه كوتاه مدت را كاهش داده يا آسيب برساند، حس زمان را تغيير دهد و توانايي انجام فعاليت هايي كه مستلزم هماهنگي و تمركز است را كاهش دهد,  فعاليت هايي نظير رانندگي, انگيزش و شناخت نيز ممكن است تغيير كند و يادگيري اطلاعات جديد نيز مشكل خواهد شد. همچنين ماري جوآنا مي تواند سبب حالت سايكوز يا سوءظن شود. به خاطر اينكه  مصرف كنندگان, اغلب بدون استفاده از فيلتر اين ماده را به صورت تدخين عميق مصرف مي كنند و آن را تا حد ممكن در ريه خود نگاه مي دارند.
ماري جوآنا ريه و سيستم ريوي را تخريب مي كند. ماري جوآنا بيش از سيگار حاوي عوامل سرطا نزا است. كساني كه كانابيس را طولاني مدت مصرف مي كنند, ممكن است وابستگي روان شناختي نشان دهند و براي رسيدن به همان مقدار اثر بايد مقدار مصرف مواد را بيشتر كنند و در نتيجه مصرف مواد
همه زندگي آنها را در برخواهد گرفت....
مصرف محرك ها مي توانند سبب افزايش ضربان قلب و ميزان تنفس،افزايش فشارخون، گشادگي مردمك چشم و كاهش اشتها شوند. به علاوه,مصرف كننده, تعريق كرده و دچار سردرد، تارشدن ديد، گيجي، ب يخوابي واضطراب مي شود. مصرف شديد و به مقدار زياد م يتواند سبب ضربان قلب
سريع يا نامنظم، لرزش و از دست دادن هماهنگي حركتي و ضعف شديدجسماني شود. تزريق آمفتامين باعث افزايش ناگهاني فشارخون مي شود كه مسبب سكته مغزي، تب شديد يا ايست قلبي است.
علاوه بر اثرات جسمي، مصر فكننده احساس بي قراري، اضطراب وبدخلقي را تجربه م يكند. مصرف مقدار بيشتر مواد علايم را شديدتر م يكند.افرادي كه مقدار زياد و به مدت طولاني آمفتامين مصرف مي كنند, ممكن است سايكوزهاي ناشي از آمفتامين را تجربه كنند كه شامل توهمات، هذيان ها وسوءظن مي شود. اين علايم معمولا هنگام قطع مصرف مواد ظاهر ميشود....
توهم زاها
فن سيكليدين( PCP )،فعاليت نئوكورتكس مغز را مختل مي كند، نئوكورتكس قسمتي از مغز است كه نيروي عقلاني را كنترل و غرايز را بررسي مي كند. به لحاظ اينكه اين مواد، گيرنده هاي درد را بلوكه مي كنند، دور ه هاي خشونت آميز مصرف ( PCP ) سبب آسيب هاي ناشب از خودزني و رفتارهاي خود تخريبي مي گردد.تاثيرات PCP بسيار گسترده و متنوع است ولي مصر فكنندگان معمولا تجربه احساس بيگانگي را گزارش مي كنند. زمان و حركات بدن آرام مي شود. هماهنگي عضلاني وخيم تر مي شود و حواس ضعيف مي شوند. صحبت كردن دچار وقفه مي شود و پيوستگي خود را از دست مي دهد. در مراحل بعدي و در مصرف مزمن، مصر فكننده, داراي سوءظن و رفتارهاي خشونت آميز
مي شود و توهمات مختلفي را تجربه مي كند. مصرف بيشتر سبب سوءظن شديد، حالت اغما يا ايست قلبي يا ريوي مي شود.
مصرف اسيدليسرژيك (ال اس دي)، مسكالين و سيلوسيبين باعث به وجود آمدن توهم و هذيان مي شود. اثرات جسماني آن شامل گشادگي مردمك چشم، افزايش حرارت بدن، افزايش ضربان قلب و فشارخون، كاهش اشتها،بي خوابي و لرزش است. مصرف كننده اين نوع مواد, تجربه حالاتي نظير هول، آشفتگي، سوءظن، اضطراب و از دست دادن كنترل را گزارش مي كند . حتي بعد از قطع مصرف مواد، علايم تاخير افتاده و حمله ناگهاني بازگشت خاطرات نيز تجربه مي گردد.
نشئه آورها
نشئه آورها،ابتدا در فرد احساس سرخوشي به وجود مي آورندكه به دنبال آن حالت خواب آلودگي، تهوع و استفراغ است. مصرف كنندگان معمولا مردمك بسته، چشمان پرآب و خارش پوست را تجربه م يكنند. مصرف بيش از حد ممكن است سبب تنفس آرام و كم عمق، پوست عرق كرده، شك، اغما و مرگ
ناگهاني شود.
تحمل در برابر نشئه آورها سريعا پيشرفت مي كند و وابستگي به وجود مي آيد. چون معمولا اين مواد از طريق تزريق مصرف م يشود استفاده از سرنگ هاي آلوده ممكن است سبب بروز بيماري هايي نظير ايدز وهپاتيت شود.
اعتياد در خان مهاي باردار م يتواند منجر به تولد زودهنگام نوزاد، مرده زايي واعتياد نوزاد شود كه بلافاصله بعد از تولد, علايم شديد بازگيري را تجربه كند.
مواد ساختگي
مواد غير مجاز براساس فرمول شيميايي خود تعريف مي شوند. براي فرار ازاين محدوديت هاي قانوني، شيميدان هاي زير زميني, ساختار مولكولي مواد غيرمجاز ويژه اي را براي توليد مشابه آن كه تحت عنوان مواد ساختگي شناخته شده اند, تغيير مي دهند. اين مواد م يتواند صدها برابر قوي تر از موادي باشد كه از روي آنها ساخته شده است.
مشابه هاي نشئه آورها مي توانند سبب بروز علايمي مانند علايم بيماري پاركينسون گردد نظير لرزش هاي غيرقابل كنترل، از خود ب يخود شدن، تكلم نامفهوم، از دست دادن تعادل و آسيب هاي مغزي غير قابل بازگشت. مشابه هاي ساختگي آمفتامين و متامفتامين باعث تهوع، دي دتار، تعريق يا لرز و ضعف
شديد مي گردد. تاثيرات روان شناختي شامل اضطراب، افسردگي و سوءظن است. ماده اي كه حتي مصرف ميزان بسيار ناچيز آن سبب آسيب مغزي مي شود, مشابه ساخته شده فن سيكليدين است كه سبب خطاي احساس، توهم و نقص ادراك مي شود.... »
 

 

پیام