پرسش

 

درخواست پاسخگویی به یک پرسش

پرسمانی (مسأله ای) که در زیر آورده می شود ، زمانی نه چندان کوتاه نگارنده را به خود سرگرم  کرده است ، از اینرو بر آن شده ام که دیدگاه دیگران را در این باره جویا شوم ، شاید بتوانم با راهنمایی برخی از ایشان پاسخی درست و شایسته برایش پیدا کنم. در آغاز سه جستار (مطلب) یادآوری می گردد و سپس یک پرسش در میان نهاده می شود (مطرح می گردد). از خوانندگان گرامی درخواست می شود که درباره ی آن بیندیشند و اگر برای آن پاسخی دارند ، نگارنده را از دیدگاهشان آگاه فرمایند :

1-     در ایمیلی جستار زیر در باره ی فرهنگ ژاپنی ها برای من فرستاده شده است :

«بی‌دینان ژاپنی ، آزاده ! 
بعد از آنکه خواندیم که چطور وقتی برق شهر قطع شد مردم داخل سوپر مارکتها و فروشگاههای بزرگ به آرامی و در تاریکی همه چیزهایی را که در سبد خریدشان قرار داده بودند سر جایشان برگرداندند و به آرامی از فروشگاهها خارج شدند.
چیزی نگذشت که تمیزی و نظم کمپهای مردم سیلزده که توی ورزشگاههای شهر بنا شده بود توجه همه را جلب کرد ، بعد دیدیم که مسئولان شهر جلوی مردم سجده میکنند و معذرت میخواهند بخاطر اینکه سونامی شده و ما نتوانستیم بهتر از این از شما مراقبت کنیم.
چیزی نگذشت که عکس مدارس صحرایی شهر فوکوشیما منتشر شد ! با نهایت شرمندگی سالن ورزشی رو پارتیشن زده بودند و بصورت کلاسهای مجزا با حداکثر ۱۵ دانش آموز در آورده بودند . نکته اش هم اینکه همه کلاسها یه ال سی دی ۳۲ اینچی داشت. وزیر آموش و پرورششان هم توی رسانه ها ضمن کلی عذر خواهی قول داد که بزودی حداقل امکانات را برای دانش آموزان مهیا خواهد کرد. یعنی این چیزها را تازه زیر حداقل میدانند! محاسبه کنید حداکثر را.
چند روز قبل هم مطلع شدیم که پیرمردهای ژاپنی سپاه مهندسین پیر تشکیل داده اند و داوطلب اینکه بروند فوکوشیما و در مهار نیروگاه کمک کنند تا جوانترها در معرض تشعشعات نیروگاه و مرگ قرار نگیرند! چرا؟ چون نسبت به جوانها کمتر از عمرشان باقی مانده و اثرات ناگوار رادیواکتیو زمان کمتری در کشورشان باقی خواهد ماند و خودشان هم زمان کمتری رنج و دردش را تحمل خواهند کرد! همینقدر منطقی و بشر دوستانه.
حالا هم که این خبر پایین در آمده که بزرگواری میفرمایید و میخوانید:
بازگرداندن میلیاردها ین پس از سونامی:
بگزارش خبرگزاری آلمان، مردم ژاپن، که در ماههای گذشته، بحران سیل ، سونامی و نشت مواد رادیواکتیو را پشت سر گذاشته‌اند، بیش از سه و نیم میلیارد ین ( بیش از ۴۵ میلیون دلار) پول را که در مناطق سیل زده یافته اند به دولت بازگردانده اند.
همچنین ۵۷۰۰ گاوصندوق پیدا شده پس از سیل که حاوی بیش از دو میلیارد ین بوده، به دولت داده شده است.
سخنگوی پلیس ژاپن اعلام کرد مردم و داوطلبان همچنان کیف پولهای پیدا شده را تحویل میدهند و تا کنون ۹۶ درصد مبالغ پیدا شده، به صاحبانشان بازگردانده شده است.
زلزله و سونامی در ژاپن که در ماه مارس رخ داد، دستکم ۲۰ هزار کشته و هزاران نفر بیخانمان برجا گذاشت.
اونوقت فکرشو بکنید خدا ما رو ببره بهشت، اینا رو ببره جهنم!»

2-    در باره ی فرهنگ خودمان (مسلمانان ایرانی) چیزهایی می شنویم و می خوانیم و می بینیم که درست وارونه ی آن چیزی است که درباره ی ژاپنی ها گفته شد. برای نمونه شنیده ایم که در هنگام بمباران خانه ها در زمان جنگ و نیز هنگام رویداد زمین لرزه ، وسایل و اسباب و دارایی های خانه های ویران شده ، دزدیده می شده اند. حتی شنیده ایم که در یکی از آن ها دست زنی از زیر آوار برای درخواست کمک بیرون آمده بوده ، کسی می خواسته النگوهای او را از دستش بیرون بیاورد و چون این کار سخت بوده ، دست او را بریده و النگوها را در آورده است (این مطلب برای خود من هم باورکردنی نیست ولی درست بودن آن را غیر ممکن هم نمی دانم ). به هر روی گیریم که این شنیده ها هم درست نباشند ، بی گمان هرکدام از ماها در پیرامون خودمان دشواری هایی دیده و می بینیم که نشانگر فرهنگی وارونه ی فرهنگ یاد شده در باره ی ژاپنی هاست.

3-    دینداران ژاپنی ، عمدتاً پیرو کیش بودا هستند و درکیش بودا از خدا یا خدایان،از پیغمبر و الهام، از روز رستاخیز و بهشت و جهنم ، از نماز ، از تشریفات کیشی و از روزه و سوگواری نام و نشانی نیست (ولی ایشان به چیزی مانند تناسخ باور دارند که آن را قانون «کرمه» یا«کارما» می نامند. بر پایه ی این باور ، آدميان هنگامي كه مي ميرند، با زایشی نو، به جهان مي آیند. تجربه هاي كنوني مردم و آن چه امروز بر سر آن‌ها مي آيد، ناشي از کارهای گذشته و حال آن‌هاست اين قانون كرمه یا کارما ناميده مي-شود [بودا قدم اول ، ص23و24 ؛ آموزه هاي بودا ، ص25]. هر آدمي كه بر گرایش ها و خواست های  خود چیره شده و به كمال رسيده باشد، به کار كرمه پايان مي دهد و ديگر نيازي به زايش ديگر و دوباره به اين جهان آمدن را ندارد؛ زيرا زندگی نو و زایش ويژه ی كساني است كه از دوستی و درخواست زندگی هنوز پاك نشده و نیازمند به پالایش و پاكيزگي نفس هستند.[تاريخ جامع اديان ، ص189] ). بسیاری از ژاپنی ها هم که به هیچ دینی (دست کم دین به مفهومی که ما مسلمانان در نظر داریم) باورمند و معتقد نیستند.  

 

پرسش : چرا ژاپنی های کافر به  آن اندازه در اندیشه ی یاری رساندن به آدم های دیگرند و از تباه کردن حقوق دیگران بیزارند  و ما ایرانیان مسلمان درست وضعی وارونه ی آن را داریم و حتی برخیمان دزدی و تجاوز به حقوق دیگران را زرنگی می دانیم ؟ چه عواملی سبب شده است که آنان چنان فرهنگ و ما چنین فرهنگی داشته باشیم؟

پاسخ شما (که شاید بهتر باشد از راه ایمیل فرستاده شود) مایه ی سپاسگزاری است. شاد و تندرست و پیروز باشید.  بدرود

پیام